Skip to main content

News

Yolo County School Boards Association Hosting Excellence in Education Awards on September 27
Posted 8/29/21

Excellence in Education

On Monday, September 27 at 5:00 p.m., the Yolo County School Boards Association (YCSBA) will honor county recipients at a virtual ‘Excellence in Education Awards’.

Zoom Link: https://ycoe.zoom.us/j/99913167352 (Webinar ID: 999 1316 7352)

Watch on Facebook Live: The awards ceremony will also be streamed on Facebook Live at https://fb.me/e/LeSmpZrq via the Yolo County Office of Education Facebook page (facebook.com/YoloCOE).

The annual award ceremony seeks to recognize programs and leadership excellence from the five school districts across Yolo County, plus individuals and programs from the Yolo County Office of Education and the Los Rios and Yuba Community College districts.

For the second consecutive year, the event will be held in a virtual format. YCSBA invites community members to help celebrate the many accomplishments of these devoted educators. There is no cost to attend the event. Attendees are asked to register online in advance here so you will receive the Zoom link to watch online.

The selection of the 2021-2022 Teacher of the Year for Yolo County will be announced at this year’s awards ceremony from among the teachers nominated from the five school districts and YCOE. The ceremony will also feature recognition of the 2020-2021 Yolo County Teacher of the Year.

Last year, Sarah Graves, a teacher at Woodland High School, was selected as the Yolo County Teacher of the Year. She represented the county in the statewide Teacher of the Year program through the California Department of Education.

The individuals to be recognized during the ceremony include:

Yolo County Office of Education 

  • Individual Award: Gayelynn Gerhart, Principal, Cesar Chavez Community School

  • Program Award: “Entrepreneurship and Applied Digital Media Program” (Program Leader: Karen Swan, Program Specialist – YCOE)

  • Classified School Employee of the Year Awards:

    • Clerical and Administrative Services: Cheryl Bates, Sr. Payroll/Benefits Technician - Confidential, YCOE

    • Custodial and Maintenance Services: Austin Creamer, Maintenance Technician, YCOE

    • Health and Student Services: Teresa Jauregui, Family and Support Services Assistant, Head Start

    • Paraprofessional Services: Susie Anderson, Paraprofessional, Greengate School

    • Security Services: Trino Savala, Youth Advocate, Cesar Chavez Community School

    • Technical Services: Wayne Garske, Network Systems Specialist, YCOE

Davis Joint Unified School District 

  • Individual Award: Deziree Sutliff, Site Administrative Assistant, Ralph Waldo Emerson Junior High

  • Program Award: “Health Services Team” (Program Leader: Laura Juanitas, Associate Superintendent of Student Support Services – Davis Joint Unified

  • Salute to Educators Excellence Certificate Awardees: 

    • Elementary Grades K-6 Teacher – Danette Krueger, 6th Grade Teacher, Korematsu Elementary

    • Secondary Grades 7-12 Teacher – Dianna Henrickson, Science Teacher, Holmes Junior High School

    • Alternative Education School Teachers – Cathy Bucher, Teacher, Davis School of Independent Studies (DSIS), and Cathy Young, English Teacher, King High School  

    • Student Services Credentialed Teacher – Ellen Shields, Head Counselor, Holmes Junior High School, and Laura Bork, Nurse, Holmes Junior High School 

Esparto Unified School District 

  • Individual Award: Christelle Forzaglia, Payroll/Account Technician – Esparto Unified

  • Program Award: “Food Services” (Program Leader: Robert Bettencourt, Food Services Supervisor – Esparto Unified)

  • Salute to Educators Excellence Certificate Awardee:

    • Elementary Grades K-6 Teacher – Nancy Lockett, Teacher, Esparto Elementary School

Los Rios Community College District 

  • Individual Award: Mikaela Huang, Learning Resource Center Instructional Assistant, Davis Center

  • Program Award: “Washington Middle College High School Program” (Program Leaders: Natalya Lodzhanskiy, Student Personnel Assistant, West Sacramento Center; and Sean O’Neil, Principal, and Claudia Gaona Botella, Counselor – Washington Unified)

Washington Unified School District

  • Individual Award: Belinda Rabb-Patterson, Principal, Stonegate Elementary School

  • Program Award: “Food Services” (Program Leader: Karri Pina, Director of Food Services – Washington Unified)

  • Classified School Employee of the Year Awards:

    • Clerical and Administrative Services: Tami Vitto, Payroll/Benefits Technician, Washington Unified

    • Custodial and Maintenance Services: Felipe Zatarain, Custodian, Stonegate School

    • Food and Nutrition Services: Carrie Mummert, Cook Manager, Riverbank School

    • Health and Student Services: Monica Valadez, Home-School Liaison, Washington Unified

    • Paraprofessional Services: Ranita Devi, Paraeducator III, Westmore Oaks School

    • Transportation Services: Angie Valencia, Senior Bus Driver, Washington Unified

  • Salute to Educators Excellence Certificate Awardees: 

    • Elementary Grades K-6 Teacher – Hugh Boyenga, Preschool SDC Educational Specialist, Elkhorn Village Elementary School

    • Secondary Grades 7-12 Teacher – Betsy Erickson, Physical Education Teacher, River City High School

Winters Joint Unified School District 

  • Individual Award: Oscar Garcia, Assistant Principal, Winters Middle School

  • Program Award: “Robotics Club” (Program Leader: Dianne Halsey, Teacher – Winters High School)

  • Classified School Employee of the Year Awards:

    • Clerical and Administrative Services: Jill Shugart, Administrative Assistant, Winters Middle School

  • Salute to Educators Excellence Certificate Awardees:

    • Elementary Grades K-6 Teacher – Inez Sanchirico, Reading Intervention Teacher, Waggoner Elementary School

    • Secondary Grades 7-12 Teacher – Kelly Sacchi, 7th Grade Math Teacher, Winters Middle School

    • Student Services Credentialed Teacher – Lizette Ortiz, School Counselor, Winters Middle School

Woodland Joint Unified School District 

  • Individual Award: Karen Liu, Principal, Woodland Adult Education

  • Program Award: “Child Nutrition Services” (Program Leaders: Sandra Creamer, Cindy Fulton, Rayna Hubert, Darcy Jager, Renee Ray, Marci Tadlock, Karen Westberg and cafeteria staff – Woodland Joint Unified)

  • Classified School Employee of the Year Awards:

    • Clerical and Administrative Services: Joyce Belletti, Library Technician I, Beamer Park Elementary, C.E. Dingle Elementary

    • Food and Nutrition Services: Lisa Hornbuckle, Nutrition Assistant, Prairie Kitchen/Sci Tech Food Services, Knights Landing

    • Paraprofessional Services: Aida Karajeh, Paraprofessional II, Freeman Elementary School

  • Salute to Educators Excellence Certificate Awardees: 

    • Elementary Grades K-6 Teacher – Elizabeth Anselmi, 3rd Grade Teacher, Woodland Prairie Elementary School

    • Secondary Grades 7-12 Teacher – Natalie Scarisbrick, 8th Grade Science Teacher, Douglass Middle School

    • Alternative Education School Teacher – Mariah Morgan, English Teacher, Cache Creek High School

    • Student Services Credentialed Teacher – Connie Price, Counselor, Woodland Joint Unified School District

Yuba Community College District 

  • Individual Award: Nili Kirschner, Professor of Sociology, Woodland Community College
  • Program Award: “Collegewide Student Services” (Program Leaders: Jose Vallejo, Counselor, and Tyahnnah Botello, Student Services Technician, Woodland Community College; and Kimberly Boles, Student Success Specialist, Lake County Campus)

The Yolo County School Boards Association works to increase public awareness and appreciation of educational efforts in Yolo County. YCSBA maintains a website on the Yolo County Office of Education webpage at: www.ycoe.org.

Attachments: